Včera jsem slíbila recept a tady je. V létě jsem tu psala o tom, že bych ráda vyzkoušela pár receptů z jehněčího masa, které jsme si letos v Makedonii zamilovali. Jenže jsem musela počkat, až ovečka vyroste a včera se konečně zadařilo a já si přivezla domů rovnou celé jehně. Pasené na naší domovině, už naporcované a vykoštěné. Takže jsem se rovnou pustila do toho nejjednoduššího, co znám. Jehněčí v kotlíku (rozumnějte hrnci, pač kotlík nevlastním). Jednodušší už to být nemůže a tak pojďte kouknout na recept. Mimochodem sarmu už taky umím a mám na ni originál naložené hlávky zelí přímo ze Srbska :-)
Jehněčí maso má svoji spefickou chuť. Důležité je, aby jehněčí bylo ideálně 5 - 6 měsíců staré, to je potom to správné masíčko. Netvrdím, že je jednoduché ho sehnat, tedy alespoň u nás na malém městě, ale mocný facebook umí všechno a tak jsem si už v létě dala požadavek, jestli někdo nebude prodávat. A dočkala jsem se. V obchoďácích sice koupíte, ale mražené a dovezené. Já jsem chtěla ovečku od nás, pěkně u nás pasenou a vykrmenou. Jehněčí maso je navíc nízkotučné, je téměř bez tuku a taky vhodné pro malé děti. A pokud někomu nevoní, doporučuje se odblanit ho, protože tu specifickou vůni mívá právě ten loj, i když ho tam moc není. Teda ta naše ovečka, která už se zabydlela v mražáku, žádný neměla. Prostě krásné, čerstvé maso. A na tohle kotlíkové toho moc nepotřebujete. Nebudu uvádět přesné množství, tady není co zkazit a všeho tolik, jak máte rádi. Jen brambor doporučuji dostatek, ony potom jak se částečně rozvaří, tak ten vývar dohustí.
CO BUDEME POTŘEBOVAT?
jehněčí maso (ideálně plec nebo kýtu - já se v tom zatím ještě tolik neorientuju),
jehněčí kost (nebo může být maso už s kostí),
2 cibule,
3 větší mrkve,
2 větší petržele,
1/2 celeru,
8 - 10 menších brambor,
sůl,
pepř,
olivový olej.
JAK SE DOPRACUJEME VÝSLEDKU?
Úplně jednoduše! V Makedonii jsme jehněčí maso v kotlíku jedli vlastně jako takovou polévku. Maso tam vařili i s kostí. Ale protože jsem měla maso už vykoštěné, nakrájela jsem ho na středně velké kousky a do vývaru přidala samotnou kost. A řeknu Vám, to je tady síla ten vývar! Mezitím si na olivovém oleji orestujete dvě větší nahrubo nákrájené cibule, potom přidáte kousky jehněčího. Zase chvíli restujete, přidáte čerstvě umletou sůl a pepř, podlijete vodou a přivedete k varu. Jakmile začně maso vařit, přidáte na větší kusy nakrájenou kořenovou zeleninu a brambory. A to je celé. Vaří se zhruba dvě hodiny. Já už jsem spěchala, abych nakrmila hladové krky, ale příště nechám ještě o 30 minut déle vařit. Zelenina se uvaří úplně do měkka a brambory způsobí to, že se ten vývar jakoby zahustí. V Makedonii jsme vždycky nejdřív vyjedli vývar a potom si pochutnali na mase se zeleninou.
Je to fakt velká dobrota a garantuju Vám, že miska bude vyjezená cobydup :-) Mám ráda tyhle čisté a jasné chutě, které nejsou přeražený spoustou koření a jiných pochutin. Holt minimalista i v kuchyni. Jehněčí má sezónu na jaře a právě teď, tak vyzkoušejte.
Dobrou chuť!
Foto © Barbora Grünwaldová
Fotografie podléhají autorskému zákonu. Jejich užití bez mého souhlasu není možné.
Díky za recept. Jehněčí máme vlastní, takže na to, že maso moc nevařím, ho máme docela často (například vepřové nebo kuřecí nedělám/nekupuju vůbec, to radši králíka z nějakého domácího chovu nebo rybu - teď máme čerstvou z výlovu). Asi na víkend něco vytáhnu z mrazáku, sbíhají se mi sliny :-) Šlo by tohle jídlo i v papiňáku?
OdpovědětVymazatNo jo, tak pokud je zdroj na králíčky, tak to je super. To já taky ráda, jen to není moc často.
Vymazataktualizace - povedlo se výborně. Dala jsem tam nejlepší kus - půlku hřbetu i s kostí, přihodila kosti schované na vývar a srdíčko. Spoustu zeleniny. Mlaskali jsme všichni a olizovali se až za ušima. A zbylo nám dost i na zítřek, juch. :-)
OdpovědětVymazatJupíííí! Tak to mám radost! Hřbet s kostí mám nachystaný zítra na pečení. Tak když se zadaří, přidám další jehněčí recept.
Vymazat